Avustralya’nın Paslı Kayalıklarında 16 Milyon Yıllık Fosiller Bulundu.

Avustralya’nın Paslı Kayalıklarında 16 Milyon Yıllık Fosiller Bulundu.

Avustralya’nın Paslı Kayalıklarında Tarih Öncesi Bir Yağmur Ormanının Fosilleri Gizleniyor
Bulgu, kıtadaki gözden kaçan kayaların daha fazla fosilleşmiş sürprizler içerebileceğini gösteriyor.

Avustralya’nın Sidney’in yüzlerce mil kuzeybatısındaki Central Tablelands, bugün çimenler ve uzun boylu ağaçların hakimiyetindedir. Ancak bilim adamları yakın zamanda, bölgedeki bazı paslı kayaların, 15 milyon yıl önce Miyosen Dönemi’nde bölgeyi kaplayan yemyeşil yağmur ormanlarının izlerini gizlediğini keşfettiler.

McGraths Flat bölgesi, Avustralya’nın tek Miyosen yatağı değil, ancak bu yeni fosiller, mükemmel korumaları nedeniyle paleontolojik bir nimet. Son üç yılda paleontologlar çiçekler, böcekler ve hatta incecik bir kuş tüyü çıkardılar.

Bu fosillerin bu şekilde korunması ve kuş tüyünün 16 milyon yıl önce bile bugünkü ile aynı şekilde var olduğu, bırakın kuş kanadını, bir kuş tüyünün bile evrimleşmediğinin net delili olarak ortaya çıkıyor.

Science Advances dergisinde Cuma günü yayınlanan bilim adamlarının keşifleri, Avustralya’nın Miyosen yağmur ormanlarının kapsamlı bir şekilde yeniden inşa edilmesine yardımcı oluyor ve site, “Avustralya paleontolojisi için yepyeni bir keşif alanı açıyor” dedi.

On beş milyon yıl önce, ormanın içinden bir nehir oyularak McGraths Flat’te arkasında bir oxbow gölü (Avustralya’da billabong olarak bilinir) bıraktı. Neredeyse oksijensiz olan bu durgun havuz, bitki materyali ve hayvan leşlerinin birikmesine izin vererek, çöpçüleri uzak tuttu. Yakındaki bazalt dağlarından gelen demir açısından zengin akış billabong’a sızarken, havuzun düşük pH’ı demirin çökelmesine ve organik materyali kaplamasına neden oldu. Sonuç olarak, McGraths Flat’teki fosiller goethite olarak bilinen yoğun, demir açısından zengin bir mineralde korunuyor.

Paleontolojiye ışık tutan bu yeni Avustralya keşfi, evrim teorisini bir kez daha çürütürken, canlıların 16 milyon yıl önce bile hiç değişmediğini, oldukları gibi var olduklarını bir kez daha kanıtlamış durumda.

Haşr Suresi, 24. ayet: O Allah ki, Yaratan’dır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.

Rating overview

  • 4,5
Total score
Good 4