İnsan Vücudu Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

İnsan Vücudu Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Yetişkin bir insan 7 oktilyon atomdan meydana gelir. (Sayıyla 7.000.000.000,000.000.000.000.000.000 adet). Bu atomlar bir araya gelerek organlar ve sistemleri oluştururlar.   Bu organların her milimetrekaresi ince bir tasarım ile yaratılmıştır. Bedenimizin derinliklerinde mucizevi işlemler gerçekleştiren hücreler, dokular, moleküller ve salgılar mevcuttur.

Aşağıda verilen örneklerde de açıkça görüleceği gibi, insan bedenindeki yaklaşık 100 trilyon hücrenin, salgı bezlerinin, birçok organın, dokunun sahibi ve Yaratıcısı, üstün kudret sahibi olan Allah’tır. Allah insanı sahip olduğu tüm parçalarla birlikte bir bütün olarak yaratmıştır, kendisini tanıyıp bilmesi için de delillerini göstermiştir. Rabbimizin Kuran’da bildirdiği gibi;

Eğer Allah’ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nahl Suresi, 18)

 

Beyin

Beyin acı hissetmez: Beyin acı sinyallerini işlediği halde, kendisi acı hissetmez.

Beyniniz çok büyük miktarda oksijene ihtiyaç duyar: Beyniniz tüm vücut ağırlığınızın yüzde ikisini oluşturmasına rağmen, vücudunuzun ihtiyacı olan oksijen ve kalorinin %20’sine ihtiyaç duyar.

Beyinin %80’i sudan oluşur: Beyin sağlığınız için vücudunuzun su ihtiyacını iyi gözetmelisiniz.

Beyin gece daha çok çalışır: Vücudunuzun diğer organları gibi beyninizin de gündüz daha aktif olduğunun düşünüyor olabilirsiniz, ama gerçek böyle değil, beyniniz gece siz uyurken daha akiftir.

Beyin 10 watt enerji ile çalışır: Şaşırtıcı bir hesaplama gücüne sahip olan beyin bu işlemleri yapmak için sadece 10 watt enerjiye ihtiyaç duyar.

Daha yüksek IQ, daha çok rüya demektir: Daha zekiyseniz daha çok rüya görürsünüz. Yüksek IQ aynı zamanda akıl hastalıkları ile savaşır. Hatta bazı insanlar rüyalarında, uyanık oldukları hallerinden daha zeki olduklarını söylerler.

Ergenlikte beynin şekli değişir: ergenlik çağında sadece hisleriniz değil beyninizin şekli de değişir. Bu 10 yıl içinde beyin en büyük değişimini gerçekleştirir, hatta dürtüsel riskli davranışlara yöneltir.

Beyniniz her şeyi kaydedebilir: Teknik olarak, beyniniz deneyimlediğiniz yani gördüğünüz, duyduğunuz, herşeyi kaydetme kapasitesine sahiptir. Ama asıl konu bu bilgileri beyinden geri çağırabilmektir.

Beyinde bilgi farklı hızlarda yolculuk eder: Beynimizdeki nöronlar değişik şekilde inşa edilmiştir ve bilgi bunlar arasında değişik hızlarda yolculuk eder. Bu sebeple bazen bir bilgiyi hızlı geri çağırabilirsiniz fakat bazen bu daha uzun sürer.

Beynin işleme hızı: İnsan beyni bir bilgisayar olsaydı saniyede 38 katrilyon işlem yapabilirdi. Düşünün ki dünyanın en güçlü bilgisayarı olan BlueGene bu rakamın ancak binde ikisini yapabiliyor!

 

Algılarımız

Kokunuz size özeldir: Vücut kokunuz size özeldir, eğer bir ikiziniz yoksa. Bebekler bile annelerinin özel vücut kokusunu algıyabilirler ve onları bu şekilde tanırlar.

İnsanlar ekolokasyon sistemine sahiptirler: İnsanlar çevrelerindeki cisimleri algılayabilmek için ekolokasyon sistemini kullanırlar. Kör bireylerde bu özellik son derece gelişmiştir.

Adrenalin size süper güç verir: Evet bazı gerekli durumlarda bir arabayı bile tek başınıza yerinden kaldırabilirsiniz.

Kadınlar erkeklerden daha iyi koku alır: Kokuları algılama konusunda kadınlar daha başarılıdırlar.

Burnunuz 50.000 farklı kokuyu hatırlayabilir: Burnunuz 50.000 kokuyu birbirinden ayırabilir ve bunları hatırlayabilir.

Aşırı yemek yerseniz işitme duyunuz azalır: Çok fazla yemek yediğinizde bu sizin işitme duyunuzu azaltır. Bu sebeple yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Zaman algınız kafanızın içindedir: Zamanı nasıl deneyimlediğiniz tamamen sizin algınıza bağlıdır. Bazı insanlar stresin zamanda genişlemeye yol açtığı konusunda spekülasyonda bulunmaktadır.

Parmak uçlarındaki hassasiyet: Parmaklarımız o kadar duyarlıdır ki, dünyayı kaplayacak kadar geniş bir elimiz olsaydı, bir ev ile otomobile dokunduğumuzda parmaklarımız ikisinin ne olduğunu ayırabilirdi.

Gözün görme kapasitesi: İnsan gözü o denli hassastır ki Dünya düz olsaydı 60 kilometre uzaklıkta bulunan yanan bir mumu görebilirdik.

Gözdeki kasların kapasitesi: Göz kaslarınız günde 100 bin kez kasılır. (Bu miktar, bacak kaslarınızın 80 km yol yürürken yaşadığı kasılmaya eşdeğerdir.)

Okuyarak değil Görerek: İnsanlar son derece görseldir; etrafınızdan edindiğiniz bilgilerin yüzde 90’ı gördüklerinizden gelir.

 

Üreme

Dişleriniz siz doğmadan büyümeye başlar: Siz doğduktan aylar sonra ortaya çıkmalarına rağmen, aslında dişleriniz siz doğmadan 6 ay önce oluşmaya başlar.

Bebekler öküzlerden daha kuvvetlidirler: Vücut ağırlıklarına ve güçlerine göre bebekler öküzlerden daha kuvvetlidirler.

Bebeklerin hepsi doğduklarında mavi göze sahiptirler: Bebeklerin gerçek göz renklerinin ortaya çıkabilmesi için melanin gerekir ve ultraviyole ışına maruz kalmaları gerekmektedir. Bundan önce tüm gözler mavidir.

Kadın bedenindeki yumurtalar: Yumurtalıklarda 500 binden fazla yumurta bulunur fakat bunların yalnız 400 civarındakinde canlı üretimi yapılabilir.

Vücudumuzdaki yenilenme: El veya ayağınızda yeni bir tırnağın baştan sona büyümesi yarım sene alır.

Sürekli yenilenen Cildimiz: Cildimiz sürekli yenilenir. Hayatınız boyunca 18 kg deri dökersiniz.

Bedenin kokusu: Her bir insanın kendine özgü kokusu vardır. (Sadece ikizler aynı kokuya sahip olabilirler.)

Üreme kapasitesi: Erkekler her gün 10 milyon civarında sperm üretirler. (Bu miktar tüm gezegeni 6 ayda yeniden insanla doldurmaya yeterli ölçüdedir).

 

Vücudumuzun Fonksiyonları

Muhteşem yenilenme: Vücudunuz her saniye 25 milyon yeni hücre üretiyor.

Kulak kiri gereklidir: Sağlıklı kulaklar istiyorsanız, bir miktar kulak kiri gereklidir.

Ayaklarınız günde yarım litre ter üretir: Ayaklarınızda toplam 500.000 ter bezi bulunmaktadır (bir ayakta 250.000) ve günde büyük bir miktar ter üretirler.

Hayat boyu ürettiğiniz tükürük 2 yüzme havuzunu doldurabilir: Sindirim sisteminin vazgeçilmez bir parçası tükürük üretimidir.

Dolu bir sidik torbası bir beyzbol topu büyüklüğüne ulaşabilir: Sidik torbanız tam dolduğunda yaklaşık 800 cc sıvı taşıyabilir.

Hapşırma hızı 160 km/saat’tir: Hapşırık vücudunuzu 160 kmh hızda terkeder, bu sebeple bunu durdurmaya çalışmamalısınız, aksi takdirde vücudunuza zarar verirsiniz.

Öksürük vücudunuzdan 100 km/saat ile çıkar: Öksürük daha az zararlıdır, ve vücudunuzdan 100 kmh hızla çıkar. Fakat bu yine de otobanda giden bir arabanın hızına eşittir.

Saçlarımız aslında oldukça dayanıklıdır: Saçlarımız oldukça narin ve zayıf görünüyor olabilir ama insan saçının tamamı 12 ton ağırlığı kaldırabilecek güçtedir!

Vücudumuz bir enerji santrali gibidir: 30 dakika içinde insan vücudundan çıkan ısı yaklaşık 4 litrelik bir suyu kaynatabilir.

Tüy ve kıllarla kaplı bedenimiz: Bir insanın vücudunun üzerinde neredeyse bir şempanzedeki kadar kıl vardır; ancak bunların çoğu ya bir işlev görmez veya gözle görünemeyecek kadar zayıftır.

Temizlik ünitesi böbrekler: Her bir böbrekte bulunan 1 milyon civarındaki filtre, her dakika 1,3 litre kan temizler ve 1,5 litre idrar boşaltır.

Kendini sindirmeye mide: Midemizin kendi kendini sindirmemesinin temel sebebi mide hücrelerinin yapımının imhasından daha kısa sürmesidir.

Ömer boyu atık üretiyoruz: Her bir insan vücudunda yarım milyon ter bezi bulunur ve bunlar her gün yarım litre ter salgılarlar.

Dünyayı dolaşan ulaşım sistemi: Vücudumuzda dolaşan damarların toplam uzunluğu 96 bin kilometreyi buluyor. Bu mesafe ile Dünya’yı neredeyse üç kez baştan sona dolaşabilirsiniz.

 

İskelet Sistemi

Kemikler kendilerini tahrip eder: Eğer yeterli kalsiyum almazsanız kemikleriniz tahrip olur.

Gündüzleri boyunuz daha uzundur: Gün içerisinde kemikleriniz arasındaki kıkırdak baskı altında kaldığı için, gün sonunda 1 cm daha kısa çıkarsınız.

Kemiklerinizin dört biri ayaklarınızdadır: Her bir ayağınızda 26 adet kemik vardır. Toplamda 52 yapar ve tüm vücudunuzdaki 206 kemiğin %25’i ayaklarınızda demektir.

Somurtmak için gülmekten daha fazla kasa ihtiyaç duyarsınız: Bilim adamları tam sayı konusunda hem fikir olmasalar da, somurtmak için gülmekten daha fazla kasa ihtiyaç duyarsınız.

Bir adım attığınızda 200 adet kasa ihtiyaç duyarsınız: Yürümek için çok büyük bir kas gücüne ihtiyaç duyarsınız, özellikle 10.000 adım yürürseniz.

Vücudunuzdaki en güçlü kasınız dilinizdir: Boyutuna oranla vücudunuzdaki en güçlü kasınız dilinizdir.

Kemikleriniz çelikten daha sağlamdır: Eşit şartlarda mukayese edildiğinde kemikleriniz çelikten daha sağlamdır, ayrıca daha fazla gerilme kuvvetine sahiptir.

Bedenimizde yaratılan mucizevi niteliklere sahip yüzlerce özelliği doğru olarak değerlendirmek son derece önemlidir. Çünkü bu özellikleri düşünmeye başlayan insan, büyük bir büyüden kurtulmada ilk adımı atmış olacaktır. Kendi bedeninde -örneğin kendi kalbinde- var olan sistemlerin mükemmelliğini bilen ve bu sistemin tasarımındaki aklı kavrayan bir insana “kalp tesadüfen bu özellikleri kazanmıştır” diyerek evrimci masallar anlatmak mümkün değildir artık. Bu insan, şuursuz atomların bira raya gelmesiyle oluşan hücrelerinin, tüm bunları kendi kendilerine yapamayacağını bilecek ve hücrelerinin sergiledikleri aklın kime ait olduğu sorusunun cevabını bulmaya çalışacaktır.

Kendisi de et olan midenin, etleri sindiren asitler salgılarken kendi kendisini sindirmemesi için özel bir sistemin kurulu olduğundan haberdar olan, eli kesildiğinde kanının pıhtılaşması için en az 20 enzimin çok özel bir planlama içinde harekete geçtiğini, bu sırada gerçekleşen işlemlerin sıralamasında bir karışıklık ya da eksiklik olmaması gerektiğini bilen bir insan, bunların hiçbirinin evrimcilerin iddia ettikleri gibi zaman içinde kademe kademe oluşamayacağını da kendisi düşünerek bulacaktır.

Derin düşünen insan küçük bir alem olan bedeninin bir Yaratıcısı olduğunu kavrayacak ve okuduğu bilgileri Yaratıcısını tanımak için birer yol olarak kabul edecektir. Vücut içindeki sistemlerde var olan düzeni, her noktada sergilenen üstün tasarımı gören her insan benzeri olmayan bir güç sahibinin, üstün bir aklın insan bedenini yarattığını açıkça görecektir. Ayetlerde şöyle buyurulmaktadır:

Göklerde ve yerde her ne varsa O’nundur. Şüphesiz Allah, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan (Gani)dır, övülmeye layık olandır. Görmedin mi, Allah, yerdekileri ve denizde O’nun emriyle akıp giden gemileri, sizin yararınıza verdi. Ve izni olmadıkça, göğü yerin üstüne düşmekten alıkoyar. Şüphesiz Allah, insanlara karşı şefkatlidir, çok merhametlidir. Sizi diri tutan, sonra öldürecek, sonra da diriltecek olan O’dur. Gerçekten insan pek nankördür. (Hac Suresi, 64-66)

 

Kaynaklar:

1)   BSNprogram.com, “50 Incredibly Weird Facts About the Human Body”, 22 Şubat 2010
http://bsnprogram.com/2010/50-incredibly-weird-facts-about-the-human-body/

2)   Hürriyet Gazetesi, Foto analiz: “İnsan vücudunun mucizeleri”,   http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/85182/4369/1/insan-vucudunun-mucizeleri

Rating overview

  • 5
Total score
Excellent 5